NIETOPERZ – łowca komarów

Niestety liczba nietoperzy spada w zastraszającym tempie! Głównie z powodu zwiększonego stosowania szkodliwych pestycydów, ale także urbanizacji.

Nawet niewielka rodzinka nietoperzy, którą zaprosimy do naszego ogrodu jest w stanie rozwiązać problem skuteczniej niż niejeden środek przeciw komarom zakupiony w sklepie. Dlatego nie zwlekajmy i stwórzmy w pobliżu własnego domu warunki sprzyjające rozmnażaniu się tych ssaków.

Najpospolitsze gatunki nietoperzy w Europie żywią się ćmami, komarami, muszkami, muchami i innymi owadami nocnymi. Dzięki zdolności do nawigacji poprzez echolokację są znakomitymi łowcami zjadającymi w ciągu nocy nawet 3000 szkodników. To około jednej czwartej ich masy ciała!

Jednak ze względu na obecną sytuację potrzebują one pomocy. Na szczęście znamy sposób jak im pomóc. Możesz łatwo zwabić nietoperze do ogrodu, siejąc mieszankę nasion kwiatów, która przyciąga wiele nocnych owadów. W ten sposób zapewniasz biologiczną kontrolę owadów przy pomocy nietoperzy ogrodowych zamiast stosowania szkodliwe pestycydy.

Nietoperze są stworzeniami nocnymi, dlatego w ciągu dnia gnieżdżą się w ciemnych, bezpiecznych miejscach, takich jak dziuple, przestrzenie dachowe lub w szczeliny pni i gałęzie drzew. Ze względu na to, że ich naturalne środowisko zmniejsza się z powodu wycinania starych drzew, możemy zapewnić im schronienie, umieszczając domki dla nietoperzy w ogrodzie i wokół niego. Wybierz lokalizacje dla domków dla nietoperzy z południowej lub zachodniej strony. Następnie przymocuj domek na wysokości minimum 4 metrów nad ziemią.

Nietoperze hibernują podczas mroźnych zimowych miesięcy. Dlatego zapewnienie im bezpiecznego schronienia w domkach dla nietoperzy jest szczególnie ważne w okresie od września do marca. Później mogą go używać nie tylko jako miejsca hibernacji, ale także do rozmnażania!

Powinniśmy pamiętać również, że nietoperze są pod ochroną. Ssaków tych nie należy zatem łapać, ani w jakikolwiek inny sposób zakłócać ich trybu życia. Nadmierne zainteresowanie budką lęgową (np. częste zaglądanie do jej wnętrza) jest w stanie skutecznie zniechęcić zwierzęta do przygotowanego dla nich lęgowiska.