Jeże są zawsze mile widziane w naszych ogrodach, ponieważ jedzą ślimaki, owady i wiele innych szkodników. Niestety ich liczba spada ze względu na postępującą urbanizację.

Brama dla jeża

Głównym powodem malejącej ilości jeży jest to, że często napotykają przeszkody podczas poszukiwania pożywienia lub partnera, ze względu na mocne i zwarte ogrodzenia, które budujemy wokół naszych domów. Z tego powodu jeże nie muszą przekraczać jezdnie i padają ofiarą wypadków (często śmiertelnym). Jeże wędrują do 4km każdej nocy w poszukiwaniu pożywienia i materiałów do budowy gniazd.

Na szczęście ten problem możemy łatwo rozwiązać, budując w płocie furtkę dla jeża. Zapewnia wystarczająco dużo miejsca dla każdego jeża, ale jest za mały dla innych zwierząt. Bez względu na rodzaj ogrodzenia w domu, bramę można przymocować za pomocą śrub (ogrodzenie drewniane) lub opasek (inne ogrodzenia np. metalowe).

Domek dla jeża – miejsce odpoczynku, gniazdowania i hibernacji

Umieszczenie domków dla jeży w ogrodzie nie tylko zapewnia im miejsce lęgowe, ale jest również dobrym schronieniem w okresie hibernacji (od listopada do marca). Nie wspominając o tym, że jeśli w Twoim ogrodzie brakuje naturalnych miejsc lęgowych (korzeni drzew, stosów kłód lub liści, króliczych nory), bardziej pomocne jest posiadanie domków dla jeży. Zalecamy rozstawienie większej liczby domów osobno, ponieważ jeże żyją samotnie i prawdopodobnie w okolicy jest ich więcej niż jeden.

Dokarmianie jeży

Naszą karmę dla jeży skomponowaliśmy we współpracy ze specjalistą, aby mieć pewność, że zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jest zapakowany w pudełko z papieru z recyklingu, dzięki czemu jest również zrównoważonym wyborem. Można go używać przez cały rok, jednak jesień to szczególnie ważny okres, ponieważ jeże przed hibernacją muszą przybrać na wadze. Użyj ozdobnej miski do karmienia dedykowanej jeżom. Obok jedzenia umieść też świeżą wodę, bo w chłodne dni jej brakuje!